Ako sa vyvinie severoírsky konflikt?

V dnešnej podobe je tvár Severného Írska rozdelená na dve tváre: protestantov a katolíkov. Ľudia z protestantskej komunity, si myslia, že severné Írsko by malo zostať súčasťou Spojeného kráľovstva. Väčšina katolíckej komunity si myslí, že oblasť by mala vystúpiť zo Spojeného kráľovstva a stať sa súčasťou Írskej republiky.

Pre vysvetlenie problematiky je najprv vhodné pochopiť konflikt samotný. Korene konfliktu sa dajú vystopovať už od stredoveku. Násilný konflikt prepukol v rámci rozdelenej severoírskej spoločnosti medzi katolíkmi a protestantmi. Katolícka menšina niekoľko desaťročí čelila diskriminácii na trhu práce a pri získavaní ubytovania. Tým s prehĺbil ešte viac odpor voči protestantom.

Vyústilo to na základe katolíckych mierových hnutiach v rokoch 1968 – 1972, ktoré nevzišli z nespokojnosti katolíkov so zotrvaním v únii s Veľkou Britániou, ale práve z reakcie na diskrimináciu, korupciu a nespravodlivosť, ktorú katolíci museli znášať ako menšina. Tieto katolícke mierové hnutia za zrovnoprávnenie, boli tvrdo potlačené protestantskou políciou. Na základe tohto tvrdenia vyplýva, že tu nešlo o náboženský konflikt ale o sociálne – spoločenský konflikt.

Od sedemdesiatych rokov do začiatku deväťdesiatych rokov 20. storočia nazývame toto obdobie „Troubles,“ kde obe znepriatelené skupiny viedli násilnú kampaň na dosiahnutie svojich cieľov. Počas tohto obdobia, počet obetí súvisiacich s konfliktom sa pohybuje okolo 3 500. Po niekoľkých rokoch rozhovorov, vzbudilo nádej na zmierenie medzi katolíkmi a protestantmi uzavretie Veľkopiatkovej dohody z roku 1998. Jej súčasťou bola deľba moci, pričom ministerské posty sa delili podľa sily jednotlivých strán a bol vytvorený aj severoírsky parlament.

V súčasnosti môžeme vidieť politickú krízu v Severnom Írsku, ktorá je spájaná s vraždou na základe ktorej, bol zadržaný vysokopostavený člena vládnucej strany Sinn Féin. Po tomto vykonanom akte severoírsky premiér podal demisiu v septembri 2015, pretože daná politická kríza ohrozuje ďalšie pôsobenie tamojšej spoločnej vlády protestantov a katolíkov. Daná kríza je najhoršou svojho druhu v Severnom Írsku za posledných viac ako desať rokov, kde môže nastať pozastavenie severoírskeho parlamentu. Rokovania o zažehnaní vládnej krízy stále pokračujú.

Významnú úlohu pri riešení severoírskej krízy zohráva aj demografický činiteľ. Je len otázkou času, kedy rastúci demografický trend z pohľadu katolíkov, získa nad protestantmi štatistickú prevahu. Z väčšiny katolíkov nastane zmena v podaní menšiny protestantov. Po danej analýze, nebude už nič stáť v ceste k zjednoteniu s Írskom na základe demokratického referenda občanov Severného Írska. Otázne stále ostáva, či referendum bude sprevádzané v mierovom alebo násilnom duchu.

Trump

Trump: Členovia NATO by mali dávať na obranu päť percent HDP

07.01.2025 20:54

Okrem Trumpa vyzýva na zvýšenie výdavkov na obranu aj generálny tajomník NATO Mark Rutte.

Robert Fico

Fico: Úrad vlády nebude poskytovať informácie o mojom súkromnom programe

07.01.2025 19:03

Fico sa bojí ďalšieho atentátu.

B-52

V priestore podvozku lietadla na letisku na Floride sa našli dve telá

07.01.2025 18:53

Za uplynulé týždne ide už o druhý prípad nájdenia tela v priestore podvozku lietadla.

Trump

Trump: Ak Hamas do inaugurácie nepustí rukojemníkov, prepukne peklo

07.01.2025 18:44, aktualizované: 19:02

Ani po novinárskych otázkach však nešpecifikoval, čo presne má daným "peklom" na mysli.

Lukáš Šúkala

študent Katedry politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 3609x
Priemerná čítanosť článkov: 3609x

Autor blogu

Archív